Zuchowe ABC

O czym każdy zuch powinien pamiętać?


Chusta:

Chusta jest symbolem przynależności do naszej gromady i do naszego szczepu. Chustę dostaje zuch, który chodzi na zbiórki przynajmniej od miesiąca, jest na zbiórkach aktywny i grzeczny. Dodatkowo zuchy, które były na koloni zuchowej lub innej formie wyjazdowej gromady dostają chustę obszytą frędzlami.

Prawo zucha:

1. Zuch kocha Boga i Polskę.
2. Zuch jest dzielny.
3. Zuch mówi prawdę.
4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach.
5. Wszystkim z zuchem jest dobrze.
6. Zuch stara się być coraz lepszy.

Znaczek zucha:

Znaczek zucha otrzymują zuchy które na to zasłużyły swoim zachowaniem na zbiórkach, znają i stosują prawo zucha oraz złożyły obietnicę zuchową. Znaczek nosimy na mundurze, dwa centymetry nad lewą kieszonką.


Gwiazdki zuchowe:

Są to zuchowe stopnie, po których można poznać jak długo ktoś jest zuchem i jak duże doświadczenie ma w tej dziedzinie. Zuch, aby zdobyć poszczególne gwiazdki, musi wykazać się na zbiórkach umiejętnościami wymaganymi na konkretne gwiazdki. Kadra planując zbiórki bierze pod uwagę wymagania na gwiazdki i daje dzieciom możliwość prezentacji swoich umiejętności. Gwiazdki nosimy pod znaczkiem zucha, nad kieszonką.


Sprawności zuchowe:

Zazwyczaj zdobywamy je razem, lecz są sprawności które można zdobyć samodzielnie! W takiej sytuacji zuch powinien wybrać sprawność indywidualną, która go interesuje i wykonać minimum 3/4 zadań przewidzianych w sprawności, a następnie pokazać wykonane zadania lub potwierdzenie wykonania zadań od rodziców drużynowemu. W konsultacji z drużynowym zadania na konkretne sprawności można modyfikować.

Tutaj jest lista sprawności spośród których możesz wybrać!

Szyfry:

Czasami na zbiórkach znajdujemy zaszyfrowane wiadomości, dlatego warto znać podstawowe szyfry ☺

GADERYPOLUKI:


CZEKOLADKA:


SZYFR MATEMATYCZNY:


Zamiast liter wstawiamy cyferki tworząc równanie,
np. harcerz -> 8+1+18+3+5=18+24
ale może być również tak -> 8/1-(18*3)=5/18+24

Czuj!
Dh. Alicja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz